30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаЗабаваНа Алјаска е срушен температурен рекорд од 19,4 степени

На Алјаска е срушен температурен рекорд од 19,4 степени

На островот Кодијак на југот на Алјаска беше срушен температурен рекорд. Научниците предвидуваат дека климатските промени во регионот ќе предизвикаат опасни врнежи.

Алјаска доживеа невообичаено топла зима. Декември, кој нормално требаше да помине со силен студ и снег, помина со дневни температури над 15,5 степени и со поројни дождови.

Во островската заедница Кодијак, температурата на воздухот достигна 19,4 степени, што е највисока декемвриска температура досега забележана на Алјаска, изјави научникот Рик Томан од Центарот за климатска проценка и политика на Алјаска.

Томан потсети дека претходните рекорди биле 18,3 степени на аеродромот Кодијак и 16,6 степени во заедницата на полуостровот Алјаска во Колд Бај.

Најсериозната последица за луѓето, рече Томан, се огромните врнежи од дожд кои се слеваат во внатрешноста на Алјаска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...