19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаАвстралијаВодици и во Австралија- Македонците во Австралија традиционално по светиот крст (Фотографии)

Водици и во Австралија- Македонците во Австралија традиционално по светиот крст (Фотографии)

И оваа година како и секоја претходна македонските православни храмови ширум Австралија го дочекаа големиот православен христијански празник -Богојавление Водици . Во зависност од географската положба некои ги осветија водите на Пацификот а некои на атлантикот а неколку храмови осветија вода во храмовите .

Погледнете ги фотографиите од неколкуте храмови

Младиот Арсениј Недески го фати крстот во Света Петка Рокдејл

Source: Facebook

Отец Наум Св Кирил и Методиј од Розбери со чесниот пронаоѓач

Source: Facebook

Македонскиот помладок од црквата Св Никола од Футскрај Викторија

Source: Facebook

Во црквата St. Nikola, Macedonian Orthodox Church – Cabramatta прв до крстот стигна Роман Урошески. Бог да го благослови и да му дарува здравје . Амин

Source: Facebook

 

Св Димитрија Солунски од Волонгонг  -Крстот во рацете на Џејкоб Стерјовски

Source: Facebook

 

Source: Facebook

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...