7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаАвстралијаМакедониците низ светотОМО ИЛИНДЕН ПИРИН- Премиерот Петков и Радев упорно негираат Македонско малцинство во...

ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН- Премиерот Петков и Радев упорно негираат Македонско малцинство во 21 век 

Претседателот на ОМО Илинден, Стојко Стојков вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вели дека Македонците немале можност да се изјаснат како Македонци на пописот во Бугарија.

„Кога прашуваме колку се Македонци, по официјални податоци од различни пописи меѓу 1600 и 187 илјади. Тоа се официјалните бугарски податоци. За жал после 1956 година откако започна политиката на дискриминација нема реална можност или ограничена можност да се изјасните како Македонец“, вели Стојков.

 

 

 

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...