19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаСкромен човек: Ковачевски се откажал од користење на премиерската вила на...

Скромен човек: Ковачевски се откажал од користење на премиерската вила на Водно

Премиерот Димитар Ковачевски се откажал од користењето на премиерската вила, дознава ТВ21. Ова Владата ја потврдуваат информацијата.

„Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, не ја користи премиерската вила. Со семејството е во истиот дом каде што живееше и до сега. Нема побарано други привилегии“, велат од Владата на РМ за ТВ21.

Сместена меѓу борова шума, на улицата „Ацо Караманов“ на Водно, се наоѓа вилата наменета за премиерот на Македонија, а нејзин прв сосед е претседателот на државата. Оваа вила е строго чувана, има жична и жива ограда, а полицијата, обезбедувањето и чуварите веднаш реагираат ако некој сака да се доближи или да фотографира и снима.

Нето платата на премиерот изнесува нешто над 78 илјади денари. На оваа сума се пресметува и минат труд, во кој на пример претходниот премиер Зоран Заев земаше дополнителни 8.900 денари.

Инаку по завршување или прекинување на мандатот, на премиерот или претседателот на државата му следуваат шест бодигарди од МВР, возач и службен автомобил.

Поранешниот премиер Зоран Заев рече дека се откажува од апанажа, автомобил и возач, а делумно ќе го користи државното обезбедување.

Претходно во Вилата на Водно, многу краток период живееше поранешниот премиер Зоран Заев. Ниту Никола Груевски, како премиер не живееше во вилата. Во истата вила не престојуваше ниту техничкиот премиер Емил Димитриев, кој остана да живее во Пробиштип. Пред Заев, нејзин последен станар беше Владо Бучковски, кој оттаму си замина во 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...