-0.1 C
Ohrid
сабота, јануари 22, 2022
Почетна Заедница Австралија - Македонскиот јазик станува дел од новите училишни програми во...

Австралија – Македонскиот јазик станува дел од новите училишни програми во Нов Јужен Велс

Translate (Eng):[gtranslate]

Учениците во јавните училишта во Нов Јужен Велс, ќе можат да учат македонски, хинди, панџаби и тамилски јазик од следната година, по вклучувањето на пет дополнителни јазици во наставната програма. Најавата доведе до обновени повици, сите австралиски студенти да бидат принудени да учат втор јазик.

Пренесено од СБС на Македонски јазик

 

РЕКЛАМА

https://www.sbs.com.au/language/macedonian/audio/new-language-syllabuses-for-nsw-schools-include-macedonian-and-hindi?fbclid=IwAR1OAU2rt_fb8FWPaVWLBUmPPg6QrL8t7URo6Oh2ye_CLCZJBFw1NVRf65k