28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаЗаедницаАвстралија - Македонскиот јазик станува дел од новите училишни програми во...

Австралија – Македонскиот јазик станува дел од новите училишни програми во Нов Јужен Велс

Учениците во јавните училишта во Нов Јужен Велс, ќе можат да учат македонски, хинди, панџаби и тамилски јазик од следната година, по вклучувањето на пет дополнителни јазици во наставната програма. Најавата доведе до обновени повици, сите австралиски студенти да бидат принудени да учат втор јазик.

Пренесено од СБС на Македонски јазик

 

https://www.sbs.com.au/language/macedonian/audio/new-language-syllabuses-for-nsw-schools-include-macedonian-and-hindi?fbclid=IwAR1OAU2rt_fb8FWPaVWLBUmPPg6QrL8t7URo6Oh2ye_CLCZJBFw1NVRf65k

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...