24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаАвстралијаСиднеј- Свечена Академија повод св браќа Кирил и Методиј

Сиднеј- Свечена Академија повод св браќа Кирил и Методиј

Во Неделата на 28 мај македонскиот просветно-училишен одбор со свечена академија го одбележа Денот на просветителите, светите браќа Кирил и Методиј пред стотина ученици, наставници, родители и гости во истоимениот црковен храм Свети Кирил и Методиј во Розбери,Сиднеј.
На свечената церемонија присуствуваа професорите од сите училишта по македонски јазик ученици, родители, високи претставници од државните тела за јазиците на заедниците како и министерот во сенка за мултикултурализам и пратеник г-н Марк Кјури .


Програмата ја водеше професорката по македонски јазик г-ѓа Славица Ристевска од средното училиште во Когара .
Свечената академија по повод светите Браќа Кирил и Методиј на македонски и на англиски јазик ја прочита претседателката на просветно училишниот одбор г-ѓа Жаклина Михајлова .


Учениците се претставија со приредба сотавена од рецитали песнички и поеми.
Имаше награди за најдобрите ученици, и општествени и правни лица кои ја помагаат работата на советот за зачувување на македонскиот јазик во Австралија
Им честитаме на сите наградени ученици, учители, родители и членови на училишните одбори за нивната посветеност за изучувањето и зачувувањето на македонскиот јазик во Австралија.

 

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...