15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаАвстралијаСиднеј- Свечена Академија повод св браќа Кирил и Методиј

Сиднеј- Свечена Академија повод св браќа Кирил и Методиј

Во Неделата на 28 мај македонскиот просветно-училишен одбор со свечена академија го одбележа Денот на просветителите, светите браќа Кирил и Методиј пред стотина ученици, наставници, родители и гости во истоимениот црковен храм Свети Кирил и Методиј во Розбери,Сиднеј.
На свечената церемонија присуствуваа професорите од сите училишта по македонски јазик ученици, родители, високи претставници од државните тела за јазиците на заедниците како и министерот во сенка за мултикултурализам и пратеник г-н Марк Кјури .


Програмата ја водеше професорката по македонски јазик г-ѓа Славица Ристевска од средното училиште во Когара .
Свечената академија по повод светите Браќа Кирил и Методиј на македонски и на англиски јазик ја прочита претседателката на просветно училишниот одбор г-ѓа Жаклина Михајлова .


Учениците се претставија со приредба сотавена од рецитали песнички и поеми.
Имаше награди за најдобрите ученици, и општествени и правни лица кои ја помагаат работата на советот за зачувување на македонскиот јазик во Австралија
Им честитаме на сите наградени ученици, учители, родители и членови на училишните одбори за нивната посветеност за изучувањето и зачувувањето на македонскиот јазик во Австралија.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...