7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаАвстралијаФотографии - За празникот Богородица Свечено во Храмот Света Петка во ...

Фотографии – За празникот Богородица Свечено во Храмот Света Петка во Сиднеј

Празникот раѓање на мајката Божја пресвета Богородица достојно се одбележа и во македонскиот храм Света Петка во Сиднеј каде чино началствуваше неговото преосвештенство Владиката Тимотеј а домаќин беше Отец Владо Недески парохјаните и православната општина Света Петка

Отец Владо Недески по тој повод изјави

Денес се празнува раѓањето на Пресвета Богородица. Онаа преку која се роди Синот Божји, и преку која дојде спасение за цел човечки род. Денес со Литургијата началствуваше нашиот владика, високопреосветениот митрополит Тимотеј.
Мајката Божја, пресвета Богородица се родила од светите Јоаким и Ана, благочестиви луге, кои биле бездетни долги години а Бог го избришал тој нивни страм на стари години. Освен Рагањето на Господ Исус Христос црквата слави уште две телесни рагања и тоа ова на Пресвета Богородица и рагањето на свети Јован Крстител. Мајката Божја нека ни биде брзопослушница и застапничка во сите наши молитви пред нејзиниот син, и Бог наш Господ Исус Христос. По молитвите на Богородица Господи Исусе Христе спаси И помилуј.

Фотографии -Света Петка Македонска православна Општина

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...