11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаЗаедницаРадио SBS јавува : Македонскиот јазик сега застапен од забавиште до...

Радио SBS јавува : Македонскиот јазик сега застапен од забавиште до 12 година во Нов Јужен Велс -Австралија

Владата на Нов Јужен Велс, деновиве, за првпат објави наставен план и програма за македонскиот јазик. Со тоа македонскиот ќе биде застапен од забавиште до 12 година, во училиштата на оваа австралиска држава. За значењето на овие, одлични вести за македонската заедница во Австралија, разговаравме со Жаклина Михајлова, претседателка на македонскиот просветно-училишен одбор за Нов Јужен Велс.

 

Слушнете го интервјуто на  подкастот на

https://www.sbs.com.au/language/macedonian/audio/macedonian-available-to-students-from-kindergarten-to-year-12-in-nsw?fbclid=IwAR1BgK-GPsIYzJObx_dkGHhhcskP_EO_GjcrIGO3jNu5SztVWJIlk08EsxM

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...

20 години од смртта на Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Македонија денеска ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател, Борис Трајковски,...