-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаЗаедницаЕкслузивно - "Брат" Љубе Бошковски нов амбасадор во Австралија ?

Екслузивно – “Брат” Љубе Бошковски нов амбасадор во Австралија ?

Од доверливи извори дознаваме дека “брат” Љубе Бошковски е еден од фаворитите за амбасадор во Австралија. Љубе Бошковски моментално е вработен во владата  како советник на премиерот Заев а кариерата ја почна како министер за внатрешни работи во текот на војната во 2001 за време на Љубчо Георгиевски.

Токму поради војната во 2001 а и неговиот ангажман моментално Брат Љубе е идеален кандидат на премиерот Заев кој ќе има задача да ги затопли односите со македонците од Австралија.

Новиот амбасадор ќе мора по ефективно да ја промовира и продаде приказната за Северна Република Македонија кај македонците во Австралија кои неможат да се помират со промената на името и збараната за користење на националните симболи на македонците – Сонцето од Кутлеш.

Токму заради ова знаме и патриотизмот на македонците новиот амбасадор ќе има потешкотии да ги затопли односите

Неславен обид имаше и министерот за дијаспора Адеми кој се обиде да формира елитна дијаспора која беше формирана од анонимуси и никогаш непостигна ефект.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...