-0.1 C
Ohrid
сабота, јануари 22, 2022
Почетна Заедница Екслузивно - "Брат" Љубе Бошковски нов амбасадор во Австралија ?

Екслузивно – “Брат” Љубе Бошковски нов амбасадор во Австралија ?

Translate (Eng):[gtranslate]

Од доверливи извори дознаваме дека “брат” Љубе Бошковски е еден од фаворитите за амбасадор во Австралија. Љубе Бошковски моментално е вработен во владата  како советник на премиерот Заев а кариерата ја почна како министер за внатрешни работи во текот на војната во 2001 за време на Љубчо Георгиевски.

Токму поради војната во 2001 а и неговиот ангажман моментално Брат Љубе е идеален кандидат на премиерот Заев кој ќе има задача да ги затопли односите со македонците од Австралија.

Новиот амбасадор ќе мора по ефективно да ја промовира и продаде приказната за Северна Република Македонија кај македонците во Австралија кои неможат да се помират со промената на името и збараната за користење на националните симболи на македонците – Сонцето од Кутлеш.

РЕКЛАМА

Токму заради ова знаме и патриотизмот на македонците новиот амбасадор ќе има потешкотии да ги затопли односите

Неславен обид имаше и министерот за дијаспора Адеми кој се обиде да формира елитна дијаспора која беше формирана од анонимуси и никогаш непостигна ефект.