22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаАвстралијаВидео Австралијанецот со македонско потекло Александар Велики Волкановски стана светски шампион...

Видео Австралијанецот со македонско потекло Александар Велики Волкановски стана светски шампион во УФЦ

Алекс Волкановски македонец од Австралија стана светски шампион во лесна категорија во UFC, откако произведе мастер класа за соборување на Макс Холовеј на едногласна одлука за поени во Лас Вегас.

31-годишниот од Винданг близу Вулонгонг на јужниот брег на НСВ е син на македонски емигрант кој стана првиот борец со австралиско македонско потекло што освои титула во УФЦ, откакопретходно го порази  Роберт Витакер од Нов Зеланд, , Роберт Витакер претходно ја имаше титулата средна тежина.

Тој се рангира како една од најголемите борбени спортски настапи досега од страна на Австралијанец, бидејќи 28-годишниот Американец Холовеј беше универзално оценет како најдобар во тешка категорија на УФЦ во сите времиња.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...