23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Австралија Постапка за признавање на македонските возачки дозволи во Австралија

Постапка за признавање на македонските возачки дозволи во Австралија

Translate (Eng):[gtranslate]

Наќе Чулев, техничкиот министер за внатрешни работи, објави дека деновиве е отпочната постапка за признавање на македонските возачки дозволи со Комонвелтот на Австралија

„Министерството за внатрешни работи поднесе апликација до Агенцијата задолжена за издавање возачки дозволи во Комонвелтот на Австралија односно агенцијата “Austroads”, која е потврдена од австралиска страна“, напиша Чулев на Фејсбук.

Тој очекува позитивен одговор од надлежните органи во Австралија во најкус рок, со што на македонската дијаспора во Австралија ќе и се олесни процедурата за замена на возачките дозволи.

РЕКЛАМА

Како што пишува министерот, тоа дополнително ќе ги намали трошоците кои произлегуваат од полагањето на испит за стекнување со австралиска возачка дозвола

- Реклами -