9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Заедница Најстарата македонка во Австралија го прослави 100тиот роденден

Најстарата македонка во Австралија го прослави 100тиот роденден

Translate (Eng):[gtranslate]

Баба Нада Стојановска која деновиве наполни 100 години се смета дека е најстарата македонка во Австралија. Баба Нада живее во градот Њу Кастл со своето големо семејство, две ќерки, два сина,осум внуци, деветнаесет правнуци. Сопругот на баба Нада починал на 80 годишна возраст.

Баба Нада е родена на 24 Јануари во село Ротино,битолско а во 1988 година емигрира во Австралија.

Претставници на македонската заедница во Њу Кастл ја посетија баба и го честитаа роденденот и и донесоа подарок.

РЕКЛАМА

Репортажа на Тв Тера