8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаЗаедницаНајстарата македонка во Австралија го прослави 100тиот роденден

Најстарата македонка во Австралија го прослави 100тиот роденден

Баба Нада Стојановска која деновиве наполни 100 години се смета дека е најстарата македонка во Австралија. Баба Нада живее во градот Њу Кастл со своето големо семејство, две ќерки, два сина,осум внуци, деветнаесет правнуци. Сопругот на баба Нада починал на 80 годишна возраст.

Баба Нада е родена на 24 Јануари во село Ротино,битолско а во 1988 година емигрира во Австралија.

Претставници на македонската заедница во Њу Кастл ја посетија баба и го честитаа роденденот и и донесоа подарок.

Репортажа на Тв Тера

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...