7.7 C
Ohrid
петок, април 23, 2021
Почетна Австралија Македонците во Австралија се директната врска помеѓу Австралија и Македонија

Македонците во Австралија се директната врска помеѓу Австралија и Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонскиот почесен конзул Зоран Ќосески  на средба со амбасадорката на Австралија г-ѓа Рут Стјуарт

Развојот на македонско-австралиските трговски и деловни односи, со посебен акцент на бројната македонската заедница во австралија да служи како двигател за поврзување на Македонското и Австралиското стопанство беа тема на средбата помеѓу почесниот македонски конзул Зоран Ќосески и Австралиската Амбасадорка Рут Стјуарт.

РЕКЛАМА

Фото Амбасадорката на Австралија Рут Стјуарт и почесниот македонски конзул во Перт Зоран Ќосески 

На средбата, , заеднички е заклучено дека досегашниот пример на инвестиции и бизнис контакти на австралиските фирми со македонското стопанство е добар почеток за унпредување на билатералните односи.

амбасадорката Стјуарт одржа средба и со австралиски  деловни фирма кој ги запозна со економските можности во регионот.

На средбата станало збор и за културниот развој на македонската заедница во Австралија каде конзулот Ќосески ја истакна важноста Австралиската влада  во рамките на својата мултикултурна политика,  да продолжи и во иднина како и досега да ja почитува македонската заедница како и сите други етнички заедници кои живеат во Австралија и ќе продолжи и во иднина да и дава поддршка на македонската заедница за нејзините проекти за развој и зачувување на својот јазик и идентитет во Австралија.

Фото Facebook

- Реклами -