-2.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Австралија Македониците низ светот Бајден им го честиташе Илинден на МАКЕДОНСКИТЕ АМЕРИКАНЦИ

Бајден им го честиташе Илинден на МАКЕДОНСКИТЕ АМЕРИКАНЦИ

Translate (Eng):[gtranslate]

„Овие настани го трасираа патот за една суверена, плуралистичка и  мултиетничка република, длабоко почитуван и ценет член на евроатлантската заедница кој САД со гордост го нарекуваат пријател и сојузник“, порача поранешниот потпретседател на САД.

Од мое и име на сопругата Џил испраќаме честитки до македонско-американската заедница по повод празникот Илинденско востание од 1903 година и антифашистичката декларација од 1944 година, стои во соопштението од синоќа на Џо Бајден, поранешен потпретседател на САД.

Бајден, кој со актуелниот претседател Доналд Трамп, ќе се бори на изборите годинава во ноември како кандидат на Демократската партија, во честитката по повод Илинден ја нарече нашата земја „пријател и сојузник“.

РЕКЛАМА

Македонските Американци го имаат зацврстено и збогатено американското општество уште одамна, укажа тој.

„Како пријател на македонските Американци, јас заедно со вас ги славам вашите успеси. Вие сте потсетник дека САД остануваат светилник на надежите, слободите и можностите“, истакнува Бајден.

Бајден додаде дека како претседател, со нетрпение очекува да работи со, како што стои во соопштението, вашата заедница за да се постигнат целите за уште помирна, просперитетна евроатлантска иднина на целиот регион.