9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Австралија Пушачите наскоро ќе бидат приморани да купуваат цигари од аптека и тоа...

Пушачите наскоро ќе бидат приморани да купуваат цигари од аптека и тоа само со рецепт.

Translate (Eng):[gtranslate]

Овој амбициозен и необичен  план за исфрлање цигарите засекогаш од општеството го најаваи како можна опција  новиот центар за ерадицирање на тутунот на Универзитетот во Квинсленд јавуваат австралиските медиуми.

Директорот за Центаот за истражување за тутн, професорот  Гартнер, рече дека целта на центарот е да и помогне на Австралија да стане нација без никотин.

Во моментов, Австралија има околу  2,3 милиони пушачи  – помалку од 15 проценти од возрасната популација.

РЕКЛАМА

Преваленцата на пушењето се намалува со бавна просечна стапка од околу 0,4 проценти годишно од 2010 година.

Тоа предизвикува скоро една од седум смртни случаи.

Центарот  ќе вклучи истражувачи од Австралија, Нов Зеланд и Канада.