9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Заедница (фото) Сиднеј-  Прослави за успехот на Македонската фудбалска репрезентација во ФК Илинден

(фото) Сиднеј-  Прослави за успехот на Македонската фудбалска репрезентација во ФК Илинден

Translate (Eng):[gtranslate]

Македонците од Сиднеј  по повод големиот  успех на Македонија и влезот во европското првенство во фудбал  се собраа во просториите на еден од најзначајните македонски клубови во Австралија -фудбалскиот клуб Илинден од Сиднеј.

Управата на ФК Илинден организираше масовна прослава и ги повика македонците од Сиднеј да се придружат и заедно да го прослават еден од најголемите успеси на фудбалската историја на Македонија.

Се печеа прасиња на жар , традиционалните кебапи и незаменливото гравче беа на менито а за забавата се погрижи познатиот Гоце Петрески- Бананата .

РЕКЛАМА

ФК Илинден неодамна одбележа голем успех освојувајќи го второто место во премиер лигата на Нов Јужен Велс каде загуби со еден гол на пенали од Сиднеј Јунатед по 2 часовна борба.

Фотографии-VJSliki/ Шило