4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаАвстралијаВидео - Големи поплави во Австралија, делови на Сиднеј под вода

Видео – Големи поплави во Австралија, делови на Сиднеј под вода

Обилните дождови кои паѓаат без престан дене и ноќе во последните пет деноноќија поплавија огромни површини од државата Нов Јужен Велс и делови од Сиднејските преградија

Околу 18 000 жители на австралиската држава Нов Јужен Велс се евакуирани поради најголемите поплави во последните 60 години, а се очекува обилните дождови да продолжат да паѓаат и во следните неколку дена.

Според австралиските медиуми, властите планираат да евакуираат уште илјадници луѓе од предградијата на главниот град на таа држава Сиднеј.

Предизвикана е значителна материјална штета во погодените области

Image source NSW Rural Fire Service

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...