19.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Се руши платформата на „Куба Либре” во Охрид- под полициско обезбедување

Се руши платформата на „Куба Либре” во Охрид- под полициско обезбедување

Translate (Eng):[gtranslate]

Под силно полициско обезбедување денеска почна најавуваната акција за отстранување на нелегалните градби и урбана опрема од плажите во градското подрачје на Охрид.

Се руши платформата на „Куба Либре” во Охрид

За почеток се отстранува и демонитира платформата во езерото пред „Куба Либре“, една од најатрактивне плажи и локации на исотчниот брег на Охридското Езеро.

РЕКЛАМА

Акцијата беше очекувана со оглед што уште пред една седмица во близина на неколкуте плажи зад мостот на Студенчишкиот канал кај Охрид беше распоредена механизација, а вчера сите објекти во тој дел беа искучени од системот за нанпојување со елњектрична енергија.

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески неодамна најави дрка ќе се отстрануваат сите нелегални објекти и градби од сите плажи на кои им се истечените договорите за концесија, вклучувајчќи ги и петте што влегуваат во опфатот на ГУП-от.

- Реклами -