4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаАвстралијаСилна песочна бура зафати цел град во Австралија...

Силна песочна бура зафати цел град во Австралија…

Силна песочна бура помина над северозападниот дел на австралиската држава Квинсленд, јави телевизијата 9News.

Ветер со брзина од 109 километри на час разнесе огромен облак од песок и портокалова прашина над градот Булиа. За среќа, тоа траеше само 10 минути, а дождот што следеше го исчисти воздухот од прашина.

Очевидци велат дека тоа била најсилната песочна бура во Квинсленд на која може да се сетат. Нема извештаи за жртви, иако локалното население се подготвувало за најлошото, соопшти телевизискиот канал.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...