4.9 C
Ohrid
вторник, јануари 18, 2022
Почетна Австралија Сиднеј- Рекорден број на матуранти по Македонски Јазик, генерација 2021

Сиднеј- Рекорден број на матуранти по Македонски Јазик, генерација 2021

Translate (Eng):[gtranslate]

Бројот на матуранти по македонски јазик оваа година во Нов Јужен Велс беше рекорден, вели во разговор со СБС на македонски, претседателката на Македонскиот просветно-училишен  совет  на НЈВ, Жаклина Михајлова

Матурската забава по традиција и оваа година беше организирана со сите свечености и гости од мултикултурна австралија. Дипломите ги додели г-ѓа Сана Зраика директор на училиштата за јазици на заедниците и г-ѓа Жаклина Михајлова претседателката на Македонскиот просветно-училишен одбор на НЈВ

РЕКЛАМА

Заради пандемијата сите активности како и сите наставата по македонски јазик се одвиваше  онлај , кое претставуваше голем предизвик како за студнтите така и за наставничкиот колегиум . Рестрикциите за среќа не важеа па Свечената академија беше едно големо задоволство за матурантите и присутните гости

Генерацијата ја предводеше професорката Славица Ристески. Според учениците и родителите оваа професорка одигра важна улога во услови на пандемија да задржи голем број на ученици.

Професорката Славица Ристески и г-ѓа Жаклина Михајлова претседателката на Македонскиот просветно-училишен совет на НЈВ

Македонскиот јазик како предмет е признат од школскиот систем на Австралија и е дел од бодовниот систе за упис на поголемиот број на универзитети ширум Австралија

Честитки до сите матуранти по Македонски јазик  и наставници од на Македонскиот просветно-училишен совет  на НЈВ