2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаАвстралијаСиднеј- Рекорден број на матуранти по Македонски Јазик, генерација 2021

Сиднеј- Рекорден број на матуранти по Македонски Јазик, генерација 2021

Бројот на матуранти по македонски јазик оваа година во Нов Јужен Велс беше рекорден, вели во разговор со СБС на македонски, претседателката на Македонскиот просветно-училишен  совет  на НЈВ, Жаклина Михајлова

Матурската забава по традиција и оваа година беше организирана со сите свечености и гости од мултикултурна австралија. Дипломите ги додели г-ѓа Сана Зраика директор на училиштата за јазици на заедниците и г-ѓа Жаклина Михајлова претседателката на Македонскиот просветно-училишен одбор на НЈВ

Заради пандемијата сите активности како и сите наставата по македонски јазик се одвиваше  онлај , кое претставуваше голем предизвик како за студнтите така и за наставничкиот колегиум . Рестрикциите за среќа не важеа па Свечената академија беше едно големо задоволство за матурантите и присутните гости

Генерацијата ја предводеше професорката Славица Ристески. Според учениците и родителите оваа професорка одигра важна улога во услови на пандемија да задржи голем број на ученици.

Професорката Славица Ристески и г-ѓа Жаклина Михајлова претседателката на Македонскиот просветно-училишен совет на НЈВ

Македонскиот јазик како предмет е признат од школскиот систем на Австралија и е дел од бодовниот систе за упис на поголемиот број на универзитети ширум Австралија

Честитки до сите матуранти по Македонски јазик  и наставници од на Македонскиот просветно-училишен совет  на НЈВ

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...