15.5 C
Ohrid
вторник, мај 17, 2022
Почетна Австралија Македонска пекара во Австралија има потреба од мајстор за Бурек - Плата...

Македонска пекара во Австралија има потреба од мајстор за Бурек – Плата 2.500 долари !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Каде и да работи човек во нашава земја, појадокот е или набрзина или е во форма на некое печиво. Ние си сакаме утрински, да си го згрееме срцето со бурек со јогурт.

Историски гледано, бурекот е во „фамилијата“ полнети теста, односно познат и како јуфка, со потекло од Отоманското царство. Она што е специфично за бурекот е што основата му е тесто, а полнењето може да биде различно, како и формата.

Бурекот е омилен појадок во многу работни средини на Балканов но и во далечна Австралија приготвен од вредните раце на нашите Македонци кои живеат таму.

Многумина викаат каде и да одиш убавите нешта, традицијата, и вкусните рецепти ги носиш со себе, бидеќи македонската храна е една од најдобрите во светот.

Нашите иселеници ширум светот се доста верни на традицијата и многумина имаат започнато сопствен бизнис, токму со продажба и приготовка на македонска храна.

Впрочем една од нив е и оваа пекара во Сиднеј кој го прави најдобриот македонски бурек, а исто така има потреба од мајстор за бурек, плата е 2.500 долари а сите заинтересирани може слободно да пишат на нивната фејзбук страна и да се договорат.

Се бара бурекџија за нова пекара во Јаравил во Мелбурн Викторија плата $ 2500 стои во огласот