-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаАвстралијаВО МЕЛБУРН СЕ ОДРЖА ДЕВЕТТИОТ МАКЕДОНСКИ ФЕСТИВАЛ НА ХРАНАТА

ВО МЕЛБУРН СЕ ОДРЖА ДЕВЕТТИОТ МАКЕДОНСКИ ФЕСТИВАЛ НА ХРАНАТА

Пишува Гордана Димовска 
20 ноември 2022 година, Мелбурн, Викторија, Австралија – Во организација на Македонско австралиската заедница заврши традиционалниот Деветти Македонски фестивал на храната во Yarraville Gardens.
Организаторите презадоволни, посетителите воодушевени од успешната презентација на македонската храна, култура и традиција со рекорден број на посетители кои не сакаа овој фестивал да заврши.
– И по деветти пат потврдивме дека сме организирани, сложни и ја сакаме, негуваме, продолжуваме македонската традиција, иако далеку од родната земја Македонија, – изјави организаторот.
Имаше премногу штандови со македонска храна, пијалоци и добра книга за читателите, секому според вкусот.
One of the best Macedonian food festival this year in Yarraville Gardens organized by Macedonian Australian Community organization.
Присутните проследија импресивни настапи на културно уметничките друштва “Јане Сандански”, “Гоце Делчев”, “Светлост”, Bendjo Academy, Vietnamese dancing group, Seko band, Сања Ристевска од Македонија, Вера Трајковски, Лидија Јаневска, Васко, Амел, Џесика Стојчевска, Петар Дамчевски, Македонче, Иван Радевски, Татијана и Новица.
Светскиот Македонски Конгрес упатува искрени честитки до организаторот со желби традицијата да продолжи.
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...