9.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаАвстралијаСиднеј -Нова генерација на матуранти по македонски јазик

Сиднеј -Нова генерација на матуранти по македонски јазик

Честито Матуранти 2022!

Во Неделата на 27ми Ноември во прекрасниот амбиент на Емпориум Ресептион во Банкстеон по 15ти пат се одржа Бал за поддршка на Македонскиот Јазик а воедно и матурска вечер за овогодишната генерација марутуранти 2022 за Нов Јужен Велс. На оваа вечер во присуство на многу гости, родители и официјални гости им беа доделени дипломите на 16 матуранти со што беше означен крајот на уште една успешна генерација наши македончиња овде во Австралија.

Учениците беа поздравени од директорката на Саботните Центри за Јазици госпоѓата Сана Зреика, претседателката на Федерацијата за етничките училишта за Нов Јужен Велс госпоѓата Луциа Џонс со желби за понатамошни успеси во нивните идни планови.
Пригоден говор одржа Госпоѓата Славица Ристеска Претседател на учителското здружение што фигурира под Македонскиот Просветно Училишен Одбор , која меѓу другото рече:
“Морам да речам дека вие сте генерација за пофалба, некои повеќе , некои помалку ,но сите на некој начин вредни, одговорни, послушни и успешни.

Спремни со многу знаења да зачекорите по патеките што водат кон вашите соништа. Кон вашите идни предизвици и кариери, Се надевам дека нашите професори ви помогнаа подготвени и самоуверени да зачекорите по  патеките што водат кон  високо образование, професионални ангажмани и нови работни места.

Нашата е порака е да не си го заборавите вашето потекло , од каде потекнувате ,вашиот јазик, историја, култура, вашите корени ,независно каде животот ќе ве води.

Драги матуранти , не случајно овој ден е толку убав, затоа што вие сте нашите сонца ,што не греете, нашата гордост и круна! Бидете водени од љубов, среќа и просперитет!

Исто така поздравна телеграма беше испратена и од Претседателката на Македонскиот Просветно училишен одбор за Нов Јужен Велс Жаклина Михајлова која моментално е во Македонија . Таа им ја честита матурската и меѓу другото им порача “ Вие учите и растете во Австралија и им припаѓате на двете култури поддеднакво .

Но ,не заборавајте дека корените ви се македонски и дека во гените ја носите светата македонска ДНК. А без корени , токму како и без јазик ќе бидене никој и ништо”. Македонскиот Просветно Училишен Одбор секоја година доделува награда , карта за Македонија на еден среќен добитник кој е извлечен од списокот на матуранти секоја
година.

Оваа година Среќен добитник на карта за Македонија и припадна на матурантката Јана Ложенковска од средношколскиот центар за јазици во Волонгонг.

Честитки беа упатени до Јана која со голема возбуда и радост ја прими наградата и им порача на на помладите генерации да го учат мајчиниот јазик.

Disтnguished guests, dear parents, teachers, students, dear graduates welcome to this very important and useful night, where we are hoping to raise an awareness for the importance of learning Macedonian language in Australia. Sincere greeтngs from Macedonia.

Почитувани матуранти, Ви ја честитам матурската вечер и ви посакувам пријатна забава. Ве уверувам дека годините поминати во изучување на мајчиниотјазик ќе ви останат во трајно сеќавање , како позитивен спомен. Вие учете и растете во Австралија и им припаѓате на двете култури подеднакво.Но, не заборавајте дека корените ви се македонски и дека во гените ја носите светата македонска ДНК.

А без корени, токму како и без јазик ќе бидеме никој и ништо

Distinguished guests, dear parents, teachers, students, dear graduates welcome to this very important and useful night, where we are hoping to raise an awareness for the importance of learning Macedonian language in Australia. Sincere greengs from Macedonia.Почитувани матуранти, Ви ја честитам матурската вечер и ви посакувам пријатна забава. Ве уверувам дека годините поминати во изучување на мајчиниотјазик ќе ви останат во трајно сеќавање , како позитивен спомен. Вие учете и растете во Австралија и им припаѓате на двете култури подеднакво.Но, не заборавајте дека корените ви се македонски и дека во гените ја носите светата македонска ДНК. А без корени, токму како и без јазик ќе бидеме никој и ништо!

Distinguished guests, dear parents, teachers, students, dear graduates welcome to this very important and useful night, where we are hoping to raise an awareness for the importance of learning Macedonian language in Australia. Sincere greetings from Macedonia.Почитувани матуранти, Ви ја честитам матурската вечер и ви посакувам пријатна забава. Ве уверувам дека годините поминати во изучување на мајчиниотјазик ќе ви останат во трајно сеќавање , како позитивен спомен. Вие учете и растете во Австралија и им припаѓате на двете култури подеднакво.Но, не заборавајте дека корените ви се македонски и дека во гените ја носите светата македонска ДНК. А без корени, токму како и без јазик ќе бидеме никој и ништо!

Distnguished guests, dear parents, teachers, students, dear graduates welcome to this very important and useful night, where we are hoping to raise an awareness for the importance of learning Macedonian language in Australia. Sincere greetings from Macedonia.

Почитувани матуранти, Ви ја честитам матурската вечер и ви посакувам пријатна забава. Ве уверувам дека годините поминати во изучување на мајчиниотјазик ќе ви останат во трајно сеќавање , како позитивен спомен. Вие учете и растете во Австралија и им припаѓате на двете култури подеднакво.

Но, не заборавајте дека корените ви се македонски и дека во гените ја носите светата македонска ДНК. А без корени, токму како и без јазик ќе бидеме никој и ништоВечерта беше отворена со еден прекрасен настап, соло изведба на виолина од една ученичка воедно минатогодишна матурантка Виолета Шопова ,потоа во продолжение на забавниот дел настапи Културно Уметничкото Друштво Илинден, кои настапија со еден прекрасен сплет.

Овие убави момчиња и девојки го разубавија амбиентот со убавите народни носии, беспрекорно усовршените ора и сплетови со кои ја воодушевија публиката. Искрена благодарност беше упатена до претседателот на КУД Илинден Крис Каранфиловски . За музичкиот дел се погрижи музичарот Влатко Секуловски кој ги развесели присутните со убави македонски ора и песни.

Новата генерација мадедонски матуранти со гордост ги истакнаа своите добиени
дипломи, искажаа искрена благодарност кон своите наставници и најавија дека ова е
почеток на нивниот поход кон повисоките образовни институции ширум Австралија.
Благодарност беше упатена до сите наставници кои неуморно работеа и придонесоа
оваа вечер да биде успешна. Овој настан беше доказ за уште една нова успешна
генерација на Македонски матуранти, и уште еднаш им пожелуваме многу успеси.
Среќно!
Матуранти 2022
Secondary College of languages
Bankstown Campus: Центарот за јазици во Банкстеон
1.     – Александар Дунимаглоски
2.       Клои Крстевски
3.       Верица Миновска
4.       Антонио Ристевски
5.       Магдалена Талевска
6.       Бианка Трајчевски
7.      Вероника Трпчевска
8.      Александра Велковска
Kogarah Campus: Центарот за јазици во Когра
1. Кира Ангелов
2. Изабела Црнеска
3. Андреа Петреска
4. Стефан Петрески
5. Стефани Тодороска
6. Илина Трифуновска
7. Сара Трифуновска
Smith Hills Campus: Центарот за јазици во Смит Хилс
1. Јана Ложенковска

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Штипјанец на куќата си направил мини ветерница, па сега комшиите се жалат бидеќи била бучна па неможеле да спијат навечер !!

Мини ветерница на покрив во Штип Ентузијаст од улицата „Димо Хаџи Димов“ во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно...

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...