8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаЕстрадаГо уби Шабан Шаулиќ, а сега е пуштен од притвор

Го уби Шабан Шаулиќ, а сега е пуштен од притвор

урчинот Алсан Левент кој се товари за убиство на кралот на народната музика Шабан Шаулиќ судењето ќе го чека надвор од затвор.

Ни достави адреса и веќе не е актуелна можноста за бегство – рекол обвинителот Кристоф Мекел.

Адвокатотот на Турчинот, Јерит Шол не сакал да обелодени каде се наоѓа Алсин, бидејќи, како што тврди, Левен во меѓувреме добил бројни закани со смрт.

Во сообраќајката во која загина Шабан, загина и неговиот близок пријател, клавијатуристот Мирсад Кериќ, а третиот сопатник, кумот на пејачот, Слободан Стојадиновиќ беше тешко повреден. Утврдено е дека Левенет возел појзамено возило, бил пијан и под дејство на наркотици. Во моментот  на апсењето немал ниту престојувалиште, поради што како мерка на претпазивост, полицијата му одреди притвор.

Обвинителот Мекел потврдува дека е прашање на ден кога ќе подигне обвинение против човекот кој е крив за смртта на двајца луѓе. За тоа, како што прецизирал, му недостига извештај на експерти, кој се уште не е комплетен.

Според податоците кои истрагата до овој момент ги утврдила, на Левент на товар му се става немарно возење со кое усмртил две лица. Со оглед на тоа дека возел под дејство на алкохол и дрога, нема сомнеж дека повторно ќе се најде зад решетки – тврди Мекел.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...