11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаЕстрадаИ ја одзеде ли #Бојкотирам победата на Тамара?

И ја одзеде ли #Бојкотирам победата на Тамара?

И ја одзеде ли движењето #Бојкотирам победата на македонската претставничка на
Евровизија е прашањето на кое е тешко да се одговоро но лебди во воздух откако Тамара
беше втора по оценките на стручните музички жирија од членките на Евровизија.
Во вториот дел од гласањето кога се пресметаа гласовите од телевотингот Тамара доби
само 58 поени што најверојатно значи дека Македонците во светот не гласале за
македонската претатавничка во Израел.
Предходно голем број на македонски активисти од дијаспората повикаа на бојкот на
Тамара како претставничка на С. Македонија и поддржувач на новото име.
Тамара на крајот заврши осма што е најдобар пласман на македонски учесник и музичар
на Евровизија.
Движењето #бојкотирам беше создадено за време на референдумот за името лани летото
а на претседателските избори се подели при што голем дел гласаше за Гордана
Сиљановска.

Expres.mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...