28.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Заедница Друштво на писатели Григор Прличев Сиднеј - Чествување и панихида за...

Друштво на писатели Григор Прличев Сиднеј – Чествување и панихида за паднатите борци за слободата на Македонија во сите војни.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во Петокот на 2 Август -Илинден во просторите на  литературното друштво Григор Прличев во Сиднеј се чествуваше и беше направена панихида за паднатите борци за слободата на Македонија и македонскиот народ.

Панихидата пред повеќе присутни гости ја богослужеше отец Наум Деспотовски од црквата Св Кирил и Методиј од Розбери а потоа поетите Иван Трпоски, Душан Ристевски,Димче Џајковски, Перо Дамчевски -Коцин, Гроздан Јовановски и Спасија Огненовска прочитаа свои песни посветени на Илинден

РЕКЛАМА

 

- Реклами -