9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаЗаедницаДруштво на писатели Григор Прличев Сиднеј - Чествување и панихида за...

Друштво на писатели Григор Прличев Сиднеј – Чествување и панихида за паднатите борци за слободата на Македонија во сите војни.

Во Петокот на 2 Август -Илинден во просторите на  литературното друштво Григор Прличев во Сиднеј се чествуваше и беше направена панихида за паднатите борци за слободата на Македонија и македонскиот народ.

Панихидата пред повеќе присутни гости ја богослужеше отец Наум Деспотовски од црквата Св Кирил и Методиј од Розбери а потоа поетите Иван Трпоски, Душан Ристевски,Димче Џајковски, Перо Дамчевски -Коцин, Гроздан Јовановски и Спасија Огненовска прочитаа свои песни посветени на Илинден

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...