20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаАвстралијаАвстралија Епидемија на грип - 237 починати и 7 милиони заболени

Австралија Епидемија на грип – 237 починати и 7 милиони заболени

Австралискиот завод за здравје и статистика објави импозантни бројки за заболени и починати австралјани од вирусот на инфлуенца познат како грип.

До крајот на Јуни оваа година од грип се разболеле 7 милиони австралијани од кои 237 починале а околу сто илјади биле хоспитализирани.

Австралиското здравство јавува дека имало и полоши години и оваа бројка иако голема не е рекордна.

 

 

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...