9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаИсторијаПримил пет куршуми наместо Хитлер, единствениот спомен од него продаден е за...

Примил пет куршуми наместо Хитлер, единствениот спомен од него продаден е за огромна сума на пари

Орденот кој го имал телохранителот на Хитлер, поради тоа што наместо водачот на Третиот Рајх примил вкупно пет куршуми, продаден е на аукцијата во Велика Британија.

Станува збор за орден кој бил доделен на Улрих Граф, кој се “фрлил“ на Хитлер за време на неуспешниот германски напад во 1923-та година.

Сребрениот орден од едната страна има нацистички симбол – орел, а од аукциската куќа велат дека достигнал „рекордна цена“ за орден од тој вид – 36.000 фунти.

Граф бил еден од првите припадници на нацистичката партија, а поради нацистичкото минато, неговото семејство во педесеттите години на минатиот век ги продала сите работи кои му припаѓале него.

Во текот на неуспехот на Минхенскиот државен удар во 1923-та година, дошло до пресметка на нацистичките партии и полицијата при што биле убиени 16 нацисти.

Експерт од аукциската куќа „Hansons Auctioneers“ за воени предмети, Адријан Стивенсон, за Би-би-си ја раскажал приказната за тој орден.

„Нацистите во текот на тој државен удар тргнале кон споменикот кој бил подигнат во чест на баварската војска, но таму наишле на полициски кордон. Полицијата веднаш го “запалила огнот“. Граф прво примил куршум во рамото, а потоа застанал пред Хитлер. Тогаш е погоден дури пет пати“.

Стивенсон вели дека орденот го купил некој британски доктор кој поседува “голема збирка ордени од периодот на Третиот рајх.

Додава дека некои земји како Франција, забраниле продавање предмети кои го симболизитаат Третиот рајх, но тоа во никој случај не оди во прилог на нацистичките жртви.

Орденот на аукцијата достигнал многу повисока цена од очекуваната затоа што почетната цена била 3.500/4.000 фунти.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...