4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаЗаедницаMакедонските и грчките студенти во Мелбурн во конфликт за сонцето од Кутлеш

Mакедонските и грчките студенти во Мелбурн во конфликт за сонцето од Кутлеш

Mалтретирањетo и вознемирување продолжува, напиша Македонското студенстко друштво по повикот на нивните колеги Грци за обединување на грчката заедница во борбата за зачувување на „историскиот еленски симбол, сонцето од Вергина”.

На собир на македонски студенти на Универзитетот во Мелбурн беше поставено и знаме со симболот на сонцето од Кутлеш. На ова веднаш реагираа студентските друштва на студентите Грци кои повикаа на обединување на грчката заедница против скопјаните студенти од Мелбурн кои користеа „осквернавена верзија на историскиот еленски симбол“.

На ова одговори Македонското студенстко друштво:

„Срамота е во Австралија, во 2019 година да бидеме сведоци на кампања на омраза против Македонците, државјани на Австралија, против нивното право да го покажат своето етничко наследство, исто како што и секој друг студент на универзитетот во Мелбурн тоа го прави. Највознемирувачкиот дел е повикот грчката заедница да се обедини околу ова прашање.

Имаме едноставна порака до нив: Однесете ја вашата омраза со билет од еден правец назад кон Атина. Ваквото однесување не припаѓа тука“.

Македонското студентско друштво на Универзитетот во Мелбурн ги информира своите членови дека обезбедува бесплатна правна помош доколку кој било од Македонците добие некакво официјално барање за отстранување на македонскиот симбол.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...