4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаЕстрада''Аца Лукас го промаши авионот, место во Австралија заминува во затвор''

”Аца Лукас го промаши авионот, место во Австралија заминува во затвор”

На пет дена пред заминување во Сиднеј, на Аца Лукас му пристигнало известување дека му е укината визата која му е издадена на 28 мај бидејќи не пријавил дека е кривчно осуден, пишува „курир“.

Лукас останал без 100 000 евра бидејќи Австралијанците му ја укинале визата која регуларно ја добил на 28 мај оваа година. Лукас вчера требало да тргне на пат во Австралија, но морал да го откаже патот.

Како што пишува курир.рс, проблемот настанал кога по провераката било утврдено дека е кривично осуден, а тој во пријавата напишал дека не е.

„Се беше подготвено за турнејата на Лукас по Австралија. Картите во локалите каде што требаше да пее првиот ден се распродадени, авионските карти се купени, хотелите букирани. Се беше организирано на најдобро ниво“, вели извор и додава:

„Турнејата на Лукас требаше да почне и да заврши во Сиднеј, а во меѓувреме беше предвиден и настап во Мелбурн“ вели изворот и објаснува дека проблемот настанал кога погрешно одговорил на апликацијата.

„Дојде до забуна, во делот на апликацијата каде стои прашањето дали е кривично осуден, Лукас стави дека не е бидејќи мислеше дека станува збор за тоа дали сега кривично го гонат. Не зборува добро англиски, па поради тоа настана проблем. Тој одговори со „не“ бидејќи кон него не се води ниту едно кривично дело, а познато е дека беше кривично осуден на 10 месеци кога призна за насилство во семејството“ тврди изворот.

Како што пишува „Курир“, менаџментот на пејачот прави се за поништувањето на визата и да дозволи на Лукас да може да патува во Австралија.

„Веруваме дека ќе се заврши на најдобар можен начин. Аца се радува за тоа патување бидејќи секогаш е тука за публиката. Веќе настапуваше во Австралија и се беше во најдобар ред. Луѓето многу го сакаат и беше среќен што се е распородадено во краток рок. Ќе ги испочитуваме барањата на амбасадата, работиме на тоа да се реши ова ситуација“ велат од тимот на Лукас.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...