28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаЕстрадаЗапознајте ја Бугарката Gabby G, која ги воодушеви Скопјани со песна на...

Запознајте ја Бугарката Gabby G, која ги воодушеви Скопјани со песна на Тоше Проески

Една љубов преку границите на Македонија и Бугарија. Најдоброто од двете држави за сите генерации, „One Love Tour“ 2019, по трет пат минатиот викенд се одржа во Скопје и го донесе најдоброто од двете држави за сите генерации.

На настанот зеде учество и една млада девојка од Бугарија, која ги освои срцата и ја расплака многубројната публика на One Love Tour на плоштадот Мајка Тереза во Скопје, каде се собраа едни од најпознатите македонски и бугарски изведувачи.

Вистински музички бран и еуфорија се разлеа на плоштадот во главниот град, а покрај сите изведувачи не остана не заприметена младата петнаесетгодишна Поп и РНБ пејачка позната како Gabby G. која успеа да ја придобие македонската публика со изведбата на “Громови на душа” на ѕвездата Тоше Проески. Едни 3 минути, кои ја покажаа силата на љубовта меѓу двата народа… три минути, кои беа посветени на Тоше.

Кариерата на Gabby G започнува во еден мал град во северна Бугарија. Како и секое дете, кое што се занимава со музика, се насочува кон стотиците музичи аудиции во Бугарија и надвор од неа, каде се здобива со доста награди. Но тоа се покажува недоволно за неа па снима редица кавери на популарни бугарски и меѓународни изведувачи и за помалку од една година станува најуспешниот кавер изведувач во Бугарија, за видеото и песната победник од Евровизија 2018 (“Toy” на Netta Barzilai) собира блиску 2.5 милиони прегледи на Јутјуб. Понатаму на само 15 години таа дебитира на бугарскиот музички поп пазар, каде наидува на исклучително голем интерес. Почетокот на летото оваа година таа го промовираше нејзиното првенче “Краен Срок”, кое е дело на македонскиот продуцент и композитор Јорданчо Василковски – Оцко и шведскиот хитмејкер Јохан Бејерхоум, кој е автор на едни од најголемите хитови на Араш.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...