5.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаЗаедницаОпштествена награда за македонското училиште и две македонски организации во Сиднеј

Општествена награда за македонското училиште и две македонски организации во Сиднеј

Училиштето по македонски јазик – Филип втори , Хуманитарната организација Св . Архангел Гаврил и Македонско Австралиската добротворна организација од Сиднеј беа наградени со општествена награда за допринос во регионот на Сент Џорџ. Наградата беше доделена на посебна церемонија организирана од пратеникот во државниот парламент и заменик спикер г-н Марк Кури.

Макекедонските организации во Сиднеј и пошироко се секогаш почитувани од австралиските власти за нивната неуморна општествена работа.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...