8.9 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаЗаедницаФотографии- Во Австралија прославен празникот Богојавление -Водици

Фотографии- Во Австралија прославен празникот Богојавление -Водици

Денес традиционално, во Австралија во речиси сите населени места каде што живеат македонци, свештениците од православните македонски храмови го фрлаат ритуалниот крст во некоја поголема вода – река, езеро или базен, а луѓето скокаат во водата и се обидуваат да го фатат крстот. Се смета дека на тој ден сите води се крстени и исто така оној што ќе го најде крстот ќе биде среќен во следната година.

Еве неколку фотографии од црквите во државата Нов Јужен Велс

Отец Наум Деспотоски од Св Кирил и Методиј Розбери со Исак Башески кој го фати крстот оваа година

Свештениците од Св Кирил и Методи од Розбери

Отец Роберт Илијевски од Св Димитрија Солунски од Волонгонг и среќниот наоѓач Џошуа Костадиновски

Македонската Православната црква во Бризбан

Отец Игор Младеновски Македонска православна црква Св Никоа Кабрамата со среќниот наоѓач Џошуа Велјановски

Отец Владо Недески од Македонската Православна Црква Св. Петка Рокдајл со среќниот наоѓач Лукас Котевич

Отец Пецо Петровски од Македонската Православна Црква Св Богородица во Њу Кастл со среќниот наоѓач Николас Мандикос

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери очекува автопатот Гостивар-Кичево да биде готов во 2027 година

Техничкиот премиер Талат Џафери придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈП за државни патишта Ејуп Рустеми, изврши увид...

Мерко доби обвинение за набавка на возило вредно 67.000 евра – обвинителството откри детали

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе обвинение против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко во врска со набавката на луксузниот...

Врз буре со кисела зелка пронајдена е Шер за која се нудеа 2.500 евра: Птицата поминала вистинско патешествие!

Пронајден е папагалот Шер, кој пред пет дена се изгуби во Скопје, а чии сопственици нудеа награда од 2.500 евра за пронаоѓачот. Како што...

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава

Расчистено убиството во Прилеп, приведени две лица, поднесена кривична пријава Денеска (01.03.2024) во 04.00 часот во с. Сенокос, општина Долнени, полициски службеници од ОВР Прилеп...