7.5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаЕстрадаСо песната ''Сонцето од Кутлеш'' Дарко Стојаноски го освои првото место...

Со песната ”Сонцето од Кутлеш” Дарко Стојаноски го освои првото место на фестивалот Гоце фест 2020.

”Сонцето од Кутлеш” на Дарко Стојаноски му ја донесе победата на овогодинешното издание на Гоце фест 2020.

Ако изминатиот век музичката естрада останува запаметена по легендата на македонската народна музика Војо Стојаноски, тогаш овој период со право може да се каже дека е под владение на неговите потомци од фамилијата Стојаноски. Секако тука се Дамјан и Дарко Стојаноски, како и нивните братучеди Влатко и Златко Миладиноски, генерација која на големо ја пропагира исклучиво македонската изворна музика од кичевскиот крај, која за нив е како оставена од аманет на нивниот претходник Војо Стојаноски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски ги повика Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство.

ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување ВМРО-ДПМНЕ ги покани Апасиев и Димитриевски на обединување за македонско национално единство. Повкиот го упати лично...

Мицкоски до Ковачевски: Со вас Македонија нема европска иднина, со Артан и Али заглавивте во калта на вашите ситни интереси и среброљубие

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа митинг и во Берово, каде пред присутните се обрати и претседателот Христијан Мицкоски, кој му одговори на Димитар Ковачевски кој во...

Бисера: До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава.

До 2028 нови 194 километри безбедни и модерни автопати и реконструкција на 950 киломерти патишта низ целата држава. Ги впишавме македонските патишта во мапата на...

Димитириевски: Нема теорија да коалицираме со СДСМ

Со актуелното раководство на СДСМ, кое многу се огреши, нема теорија да коалицираме. Со ВМРО-ДПМНЕ, прво да расчистат со заостанати коруптивни дела од претходната...