30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Естрада Горан Бреговиќ осуден за плагијат – Мора да плати милион евра

Горан Бреговиќ осуден за плагијат – Мора да плати милион евра

Translate (Eng):[gtranslate]

Босанскиот музичар Горан Бреговиќ е осуден за плагијат. Тој морал да му платил отштета од милион евра на францускиот композитор Енрико Масијас, поради недозволена употреба на неговата музика.

Масијас поднел тужба против Бреговиќ пред околу десет години. Тој тврдеше дека Бреговиќ ја користел неговата музика и ја претставил како своја, за потребите во филмот „Сонот на Аризона“ на Емир Кустурица.

Десет години подоцна, францускиот суд го прогласи Горан Бреговиќ за виновен.

РЕКЛАМА
- Реклами -