14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Естрада Ферус Мустафов: Ако не ни дозволат да свириме по кафани јас ќе...

Ферус Мустафов: Ако не ни дозволат да свириме по кафани јас ќе си одам од оваа држава !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Ова е тажно, па потажно не може да биде, види што направија од нас уметниците, вели кралот на ромската музика Ферус Мустафов, разочаран од одлуките на државата, според кои на музичките работници не им се дозволува да настапуваат. Ферус веќе четири месеци седи дома, сите настапи кои ги имал закажано, поради пандемијата се откажани, а сега не може да настапува ни во локали, бидејки иако се отворени, за музичарите се уште важи забраната.

-Многу сум разочаран ама многу. На што личи ова? Четири месеци немаме никаов настап, а нема на кој да се жалиме? Катастрофа. Јас четири месеци сум во Штип, не сум излегол од дома. Ме прашуваш носам ли маска. Што ако носам маска? Кај да ја носам? Па, кај да одам,кога не сум мрднал од дома. Абе не одам никаде. Нема настапи. Толку многу сум разочаран што речиси и сум пред крај на сигурна одлука да се иселам од државава. Најискрено, ќе ја напуштам државата ако продолжи вака. Ќе се преселам во Србија, барем таму колегите слободно си свират. Ќе се вработам во некоја телевизја, имам понуди за музички директор и таму ке си живеам и работам.

Весна Миленковска Извор: ММС

РЕКЛАМА
- Реклами -