19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаЕстрадаНастана револт помеѓу пејачите во Македонија: Некои пејачи добија помош од државата...

Настана револт помеѓу пејачите во Македонија: Некои пејачи добија помош од државата по 29.000 денари а некои по 0.

Владата на некои од уметниците им исплати 29.000 денари, односно по 14.500 денари за април и за мај,на уметниците за кои комисија проценила дека се во незавидна состојба.

И покрај поделените пари, имаше незадоволни естрадни уметници, кои на своите профили ја споделуваат листата со имиња на нивни колеги за кои тврдат дека добиле државна помош поради коронакризата и обвинуваат дека многу од нив не требало да добијат ниту денар бидејќи не се социјално загрозени. На листата има голем број имиња од фолк, а помалку од поп-естрадата. Ѓоко Танески, Димитар Андоновски,
Александра Јанева, Ивица Брчиоски („Ареа“) одмзабавната сцена, а од фолк-муизчарите пари добиле Сузана Гавазова, Анета Наковска, Благица Павловска,
Ирена Спасовска, Вики Среброва и нејзиниот син Нико Сребров, Цане Петров, Горан Кукиќ, Златко и Влатко Миладиноски, синот на Војо Стојаноски, Дамјан, Татијана Стефановска, Ани Малинкова и други…

Во периодот на пандемијата најбурно реагираамуметниците што пеат на свадби, кои реално беа најпогодени од кризата бидејќи семејните веселби беа
забранети веднаш во март. Но, изборот сега ги налутинивните колеги кои пеат само на свадби, а немаат турнеи, па тие обвинуваат дека финансиска помош им
се доделила на музичари што пред кризата имале голем број настапи и турнеи кај нашата дијаспора и дека тие не се во незавидна положба. Некои од нив и сега
настапувале во локали според новите протоколи, а оние
на кои помошта им била најпотребна останале без денар целиот овој период.
На крајот на август Владата донесе измени во врска со забраната за организирање музички настапи. Се дозволи да се одржуваат настапи во живо во отворени и затворени делови на угостителските објекти, а уметниците што треба да се во состав најмногу до петчлена, да бидат на бина која е пет метри оддалечена од првите маси.

Пишува:Репортер

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...