9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаЕстрадаЗнам како ми беше мене кога немав – Џеј секоја вечер оди...

Знам како ми беше мене кога немав – Џеј секоја вечер оди во пекара, купува сè што останало и го дава на оние кои немаат

Познатиот пејач со македонско потекло (роден во Ресен)  Џеј Рамадановски речиси секоја вечер купува леб и пецива од пекарницата во Дорчол со цел да ги прехрани гладните.

– Секогаш пред крајот на смената околу два после полноќ, а во некои пекари околу пет доаѓа Џеј и купува сè што останува. Поделете го убаво во вреќи и потоа закачете ги на контејнерите. Тој често купува храна за сиромашните во текот на денот. Дури и кога беше болен, тој не се предаваше, само што другите ги зедоа вреќите, а тој плати – ни рече изворот, а Џеј скромно потврди.

– Јас секогаш ги чествувам луѓето што не, не само мене, туку и моите пријатели од Дорчол или Менхетен, како што јас го нарекувам. Јас секогаш помагам колку што можам, за оброкот, за основните работи. Се сеќавам како беше порано, па сега им враќам на сите. Во оние периоди кога настапував во ресторани, одев кај оние одзади кои миеја шерпи, па им ги поделив сите совети на нив и на чистачите. Музичарите ме караат, велам, и дозволете им да им го дадам. Отсекогаш сум велел, сиромаштијата му паѓа  тешко и на Бога. Зошто да не се помогне – вели Џеј, кој поминува многу време изолиран поради пандемијата

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...