23.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Естрада По долго боледување почина познатиот српски пејач Бора Дрлјача.

По долго боледување почина познатиот српски пејач Бора Дрлјача.

Translate (Eng):[gtranslate]

По долго и тешко боледување, на 80 годишна возраст почина пејачот на народна музика Бора Дрлјача.

Борислав Бора Дрлјача роден е на 29. Август 1941 година, а во последните неколку месеци бил повеќе пати хоспитализиран, и неколку пати опериран.

Бора успеал да сними околу 400 песни, беше еден од најпопуларните пејачи во Југославија и продал повеќе од пет милиони плочи и касети.

РЕКЛАМА

Настапуваше по целиот свет, а најмногу во САД, Канада, Аустралија и Западна Европа. Исто така вреди да се напомене дека Боро Дрлјача дека беше одликуван со награда за животно дело.

 

 

 

 

 

 

 

НАЈНОВИ
ВАША ОРДИНАЦИЈА: Резистенција на антибиотици
October 12, 2020
САМО 778 ТЕСТИРАЊА: 177 новозаразени, починаа 5 лица
October 12, 2020
Почина Маргарет Нолан, девојката на Џејмс Бонд
October 12, 2020
“Шведскиот модел нема да функционира кај нас затоа што овде младите живеат со родителите до 35 години” – тврди хрватскиот доктор
October 12, 2020
НАЈЧИТАНИ
1
Тамара роди син, Хана доби брат
December 12, 2018
Снежана Ѓуришиќ: 5 години е помлад од мене, но ме исполнува…
March 16, 2019
3
Ќиро Блажевиќ: Во мене тече македонска крв
December 10, 2018
4
На Маријана и беше роденден вчера, а на Росана денес
December 14, 2018
5
Топено сирење со Баш Ајвар и фурнаринки
October 4, 2018
КАТЕГОРИИ
Uncategorized(62)
боја на мода(59)
вести
(3,295)
економија(207)
политика(300)
свет
(1,298)
хроника
(1,501)
време(23)
здравје
(1,639)
Елена(23)
Искра(6)
Оливер(8)
колумни(68)
миленици(18)
спорт(806)
сцена
(5,987)
забава
(5,145)
занимливости(258)
култура(53)
улична школа(95)
фитнес(14)
хороскоп(86)
храна(23)

- Реклами -