17.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаЕстрадаПо долго боледување почина познатиот српски пејач Бора Дрлјача.

По долго боледување почина познатиот српски пејач Бора Дрлјача.

По долго и тешко боледување, на 80 годишна возраст почина пејачот на народна музика Бора Дрлјача.

Борислав Бора Дрлјача роден е на 29. Август 1941 година, а во последните неколку месеци бил повеќе пати хоспитализиран, и неколку пати опериран.

Бора успеал да сними околу 400 песни, беше еден од најпопуларните пејачи во Југославија и продал повеќе од пет милиони плочи и касети.

Настапуваше по целиот свет, а најмногу во САД, Канада, Аустралија и Западна Европа. Исто така вреди да се напомене дека Боро Дрлјача дека беше одликуван со награда за животно дело.

 

 

 

 

 

 

 

НАЈНОВИ
ВАША ОРДИНАЦИЈА: Резистенција на антибиотици
October 12, 2020
САМО 778 ТЕСТИРАЊА: 177 новозаразени, починаа 5 лица
October 12, 2020
Почина Маргарет Нолан, девојката на Џејмс Бонд
October 12, 2020
“Шведскиот модел нема да функционира кај нас затоа што овде младите живеат со родителите до 35 години” – тврди хрватскиот доктор
October 12, 2020
НАЈЧИТАНИ
1
Тамара роди син, Хана доби брат
December 12, 2018
Снежана Ѓуришиќ: 5 години е помлад од мене, но ме исполнува…
March 16, 2019
3
Ќиро Блажевиќ: Во мене тече македонска крв
December 10, 2018
4
На Маријана и беше роденден вчера, а на Росана денес
December 14, 2018
5
Топено сирење со Баш Ајвар и фурнаринки
October 4, 2018
КАТЕГОРИИ
Uncategorized(62)
боја на мода(59)
вести
(3,295)
економија(207)
политика(300)
свет
(1,298)
хроника
(1,501)
време(23)
здравје
(1,639)
Елена(23)
Искра(6)
Оливер(8)
колумни(68)
миленици(18)
спорт(806)
сцена
(5,987)
забава
(5,145)
занимливости(258)
култура(53)
улична школа(95)
фитнес(14)
хороскоп(86)
храна(23)

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Влада: 24 април и 8 мај се неработни денови, се препорачува и приватниот сектор да не работи

Деновите кога ќе се одржат изборите за претседател на Македонија и за пратеници во Собранието се прогласени за неработни денови за сите граѓани на...

Пецаков уште еднаш им одговори на сите што сакаат да го оцрнат предизборно !

🗣Со оглед на тоа дека бев прозван од некои иницијативи и медиуми во врска со изградба на хотел во месноста Горица, а во интерес...

Голема акција во Идризово: Уапсени 17 затворски полицајци, веќе се однесени во Суд

Во голема акција во затворот Идризово утрово, уапсени се 17 припадници на затворската полиција, кои веќе се во Суд. Акцијата ја води Обвинителството за организиран...

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...