-0.1 C
Ohrid
сабота, јануари 22, 2022
Почетна Естрада Почина Ѓоко Дончев -Доајенот на македонската народна песна

Почина Ѓоко Дончев -Доајенот на македонската народна песна

Translate (Eng):[gtranslate]

Згасна еден од најубавите гласови на домашната музичка сцена, Ѓоко Дончев, кој беше еден од доајените на македонската народна музика.

По повеќе од 25 години со своите песни ја одбележа златната ера во македонската фолк музика.

Во текот на неговата плодна музичка кариера соработуваше со најдобрите изведувачи и композитори и испеа дел од најубавите македонски фолк песни. Во македонската народна музика остави длабока трага со своите безвременски хитови, како легендарните „Чуј ги куме свирачите“, „Сношти Кате“, „О доме мој“ и многу други.

РЕКЛАМА

Ѓоко Дончев е роден на 2.5.1949 година во Валандово, а почина во Скопје на 15.1.2021.

Освен како исклучителен во музиката, семејството, пријателите и колегите ќе го паметат како посебно харизматичен и ведар.

Погребот ќе се одржи на 17.1.2021, на градските гробишта во Бутел.