7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Естрада Фолк пејачот Дамјан Стојаноски го отвори срцето: Татко ми Војо ми остави...

Фолк пејачот Дамјан Стојаноски го отвори срцето: Татко ми Војо ми остави само еден аманет…

Translate (Eng):[gtranslate]

Дамјан Стојаноски, син на прерано починатата македонска фолк легенда Војо Стојаноски, ги следи стапките на својот татко и ја продолжува неговата мисија, па преку песната работи на афирмација на вистината за Македонија.

„Ми беше најдобар пријател, ментор и идол. Неговите дела никогаш нема да бидат заборавени, во иднина сакам да препеам дел од неговиот богат репертоар. Татко ми сними многу убави песни, но некои поминаа понезабележителни, па планирам да ги оживеам“–  изјави во една прилика тој за својот татко Војо. „Јас имав 18 години кога го загубив татко ми. Тој беше име и презиме на македонската естрада и се разбира дека растев со музика и учев од него, тој ми остави само еден аманет а тоа е да продолжам да ги следам неговите стапки, и да ја негувам македонската песна !!

 

РЕКЛАМА
- Реклами -