22.5 C
Ohrid
сабота, јули 31, 2021
Почетна Естрада Македонскиот пејач Влатко Миладиноски ја покажа својата викендичка во село Јаорец.

Македонскиот пејач Влатко Миладиноски ја покажа својата викендичка во село Јаорец.

Translate (Eng):[gtranslate]

Екипата на ,,Мастраф Муабет,, беше на гости кај еден од најпознатите македонски фолклорни изведувачи Влатко Миладиноски.

Тие бе удостоени во неговата викендица во недодирнатата природа на село Јаорец, каде што тој моментално живее, и слободно можеме да кажеме дека тука е една од најубавите места за релаксација.

Ширум зеленило, полјанка, шумот на дрвата и покрај реката Студенчица е сон кој е преточен во реалност, каде Влатко го минува времето.

РЕКЛАМА

– Овде живеам мометално, откако се случи оваа пандемија и проблемит со вирусот, овде се преселив овде го најоѓам својот мир и се релаксирам. Морам да признаам овде се инспирирам и ги наоѓам мотивите за компонирање и пеење.

– По потекло сум од село Јаорец и потекнувам од музичарско семејство, тие ми се репер за успех во животот, не читам многу книги и гледам малку филмови. Во песните впорчем е раскажана една вистинска приакзна од животот.

– Немам омилена песна, јас сум дипломиран музичар, дипломирав на класична музика и џез, генерално слушам секаква музика.

Има период дома кога пејам и по цела недела па домашните велат намали малку, а потоа пак има период кога не потпевнувам па велат зошто не пееш, вели низ шега Влатко.

Имам две керкички, Илина и бебенцето Андреа која има еден месец. Овде се одлични условите, и тука ја растеме малата, во Скопје ќе се вратам кога ќе се смири ситуацијата.

Но овде ми е сега убаво, видете Ниту Скопје неможе да го има ова воде што ги имам, ниту пак обратно Јаорец да го има тоа што го има Скопје.

 

– Овде е прекрасно неможе да не се заљубите во ова место, кога седнете и го пиете чајот а низ прозор го гледате снегот како паѓа и се е побелено, или го слушате жуборот на реката Студенчица, вели полн со емоциии Миладиноски.

 

– Сме почнале од ресторани, мора да почнеш од некаде, а во родното Кичево сум настапувално, но не сум имал солистички настап.  Ние ретко концерти држиме, концерти повеќе во дијаспората има.

– Со Јордан Митев добро живееме и пред се се почитуваме јас дури и му пеев на свадбата, вели еден од најпознатите македонски фолк изведувачи.

– Не сум на социјалните мрежи активен, имам смо ,, фан пејџ,, која ја води еден мој близок пријател, а инаку сакам директна комнуикација и ми е и побезбедна.

– Најголемиот бакшиш кој сум го добил е во Австралија, на една прослава, каде што добивме 12 илјади долари, вели Влатко…

- Реклами -