30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија Додека ја тупите со Евровизија -Македонија го доби својот нов супер херој,...

Додека ја тупите со Евровизија -Македонија го доби својот нов супер херој, Васил Јанкула пристигна во Ресен поминувајќи над 900 км.

Translate (Eng):[gtranslate]

Васил Јанкула попладнево околу 18.00 часот пристигна во својот град Ресен и го заврши својот огромен подвиг поминувајќи над 900 км. со својот трицикл околу цела Западна Македонија за само 7 дена. Тој ги помина градовите, Ресен, Битола, Прилеп, Велес, Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар, Струга, Охрид и преку Галичица денеска се врати дома. Со него за целото време беа неговиот тренер Тони Ангеловски, кој исто така возеше велосипед, како и неговиот брат Иле Јанкуловски и другарот Никола Кузманоски кои ги пратеа со возило.

 

Во Ресен беше дочекан од голем број свои сограѓани и од градоначалникот кои му организираа свечен пречек.

РЕКЛАМА

 

„Преспанскиот херој“, кој е лице со церебрална парализа, докажа дека навистина „Сите сме исти“ и дека лицата со хендикеп често пати можат да направат многу поголеми дела и од другите лица во општеството.

 

Екипата на Инфо Компас, која објавуваше информации за Васил од почетокот на неговиот подвиг, му го честита овој огромен успех !!!

- Реклами -