7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаДодека ја тупите со Евровизија -Македонија го доби својот нов супер херој,...

Додека ја тупите со Евровизија -Македонија го доби својот нов супер херој, Васил Јанкула пристигна во Ресен поминувајќи над 900 км.

Васил Јанкула попладнево околу 18.00 часот пристигна во својот град Ресен и го заврши својот огромен подвиг поминувајќи над 900 км. со својот трицикл околу цела Западна Македонија за само 7 дена. Тој ги помина градовите, Ресен, Битола, Прилеп, Велес, Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар, Струга, Охрид и преку Галичица денеска се врати дома. Со него за целото време беа неговиот тренер Тони Ангеловски, кој исто така возеше велосипед, како и неговиот брат Иле Јанкуловски и другарот Никола Кузманоски кои ги пратеа со возило.

 

Во Ресен беше дочекан од голем број свои сограѓани и од градоначалникот кои му организираа свечен пречек.

 

„Преспанскиот херој“, кој е лице со церебрална парализа, докажа дека навистина „Сите сме исти“ и дека лицата со хендикеп често пати можат да направат многу поголеми дела и од другите лица во општеството.

 

Екипата на Инфо Компас, која објавуваше информации за Васил од почетокот на неговиот подвиг, му го честита овој огромен успех !!!

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...