10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаУште еден удар за граѓаните: Нема повеќе купување во кеш, доколку сакате...

Уште еден удар за граѓаните: Нема повеќе купување во кеш, доколку сакате да купите телевизор мора преку банка да уплатите

Од Стопанската комора на Северозападна Македонија велат дека забраната, која ќе стартува од 1 јуни, е многу рестриктивна и ќе го отежни бизнисот. Тие веќе подолго време бараат плаќањето во кеш да биде дозволено на поголеми суми, а како пример ги наведуваат земјите од Европската Унија, каде прагот е по неколку илјади евра.

– „Навиките на Балконот е да се плаќа во кеш. Ние занеме дека потрошувачите ќе бараат алтернатива за ова ограничување. Ако ги стават парите во банка ќе плаќаат провизии на тоа. Тоа значи дека потрошувачите ќе бараат алтернативни пазари како Косово, Србија и Грција.“ – изјави – Дриљон Исени, извршниот директор на Стопанската комора на Северозападна Македонија.

Намалувањето на прагот најмногу ќе го почувствуваат трговците со бела техника и мебел. Нема да може, на пример, да се купува телевизор во готово кој што чини над 500 евра.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...