11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаСтрујата поскапува: Новата цена ќе се знае во петок

Струјата поскапува: Новата цена ќе се знае во петок

Во петок ќе се знае новата цена на струјата во земјава .Првиот човек на регулаторната комисија за енергетика Беслимоски вели дека точната цена ќе биде формирана по отварањето на понудите на тендерот распишан од универзалниот снабдувач со електрична енергија новоформираната компанија евн хоум и направените пресметки со други параметри опфатени во процесот .

Беслимоски не очекува сериозни ценовни шокови меѓутоа

новата цена на електричната енергија, ќе зависи од повеќе фактори, но најмногу од тоа по која цена на аукцијата ЕВН ќе ја набави струјата од Електрани на Македонија .

Вицепремиерто Анѓушев истакна дека според извештајот од Европската комисија енергетиката има најголем напредог и нагласи дека последните две години цената на струјата е стабилна и дека и оти со воведувањето на ефтината тарифа во првата година осум, а оваа 11 милиони евра останале кај граѓаните.

Инаку македонските кои имаат долгови кон ЕВН од следниот месец известувања ќе добиваат од Универзалниот снабдувач кој стартува со работа од први јули.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...