11.9 C
Ohrid
понеделник, февруари 26, 2024
ПочетнаМакедонијаОпштина Охрид: Заедно со Владата ќе ги решиме препораките на УНЕСКО

Општина Охрид: Заедно со Владата ќе ги решиме препораките на УНЕСКО

Немаме испратено официјално барање до Владата на Македонија во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од работењето на локалната самоуправа. Очекуваме дека заеднички со Владата преку плански и стартешки пристап, постепено, чекор по чекор ќе ги решаваме сите препораки на УНЕСКО и дека ќе ги поправиме сите грешки од минатото, направени од претходните власти, соопшти општина Охрид.

 

Целта е на наредната сесија на Комитетот за светско наследство, конечно да биде отстранета опасноста за ставање на Охридскиот регион на листата на заштитени подрачја во опасност, соопшти општината.

Во процесот на исполнување на препораките на УНЕСКО, општина Охрид наведува дека веќе има постапено по Препораката број 9 за изработка на регистар за нелегални градби, по Препораката број 19 реализирана е акцијата за отстранување на палмите кои се неавтохтони и инвазивни видови, почнато е отстранувањето на рекламните билборди од централното градско подрачје. Исто така, се вели во соопштението на општина Охрид,  веќе се спроведени и активности по Препораката број 18 за регулација на сообраќајот во Стариот дел на градот.

„Беа организирани две јавни трибини со жителите на урбаната заедница Стар град со цел да се разменат мислења за режимот на сообраќај и начинот на негово регулирање. Веќе почна да функционира системот за електронско евидентирање на движењето на возилата во овој дел од градот, а за таа цел се издадени посебни картички за евиденција на моторни возила.

Во моментот општинските служби, вршат поединечна ревизија за секој предмет кој е дел од регистарот на дивоградби и поединечно ќе се носат одлуки за понатамошно постапување. Исто така во тек е постапката во врска со огласот за јавна набавка за ангажирање на градежна механизација за спроведување на административно управни акти за рушење на дивоизградени објекти.

Сите активности кои Општина Охрид ќе ги преземе во наредниот период во однос на исполнување на препораките на УНЕСКО, ќе се одвиваат во согласност со сите законски процедури, во постојана координација и комуникација со останатите надлежни државни институции, а јавноста ќе биде навремено и детално информирана“, се вели во соопштението на одделението за односи со јавноста на општина Охрид.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Со самото вадење на органите и го спасиле животот: Нема вина кај лекарите за случајот со Веапоска покажува вешатчењето

Со вкрстено испрашување на вештакот, професор доктор Драге Дабески, кој на барање на обвинетите го изработи вештиот наод за отстранувањето на матка, јајник и...

Спречен шверц на апарати за игри на среќа на царинската испостава Гевгелија

Девет апарати за игри на среќа, како и 405 делови за одржување, се запленети откако увозник се обидел да ги прошверцува помеѓу пријавена стока...

Б.Н. од Македонски Брод го освои Супер милионер џекпотот вреден фантастични 20.555.130 милиони денари

Б.Н. од Македонски Брод е играчот кој фантастични 20.555.130 денари. Тој е среќниот сопственик на вториот СУПЕР МИЛИОНЕР на Видеолотарија Касинос Австрија, оваа година. Македонски...

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар

На денешен ден, 26 февруари во 1948 година, е роден Ѓорѓи Колозов, последниот македонски цар и Господ – еден од најпознатите и најдобрите македонски...