20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаНа овие Македонки им се оствари најголемата желба – си родија бебенца...

На овие Македонки им се оствари најголемата желба – си родија бебенца и станаа мајки во шестата деценија од животот

На почетокот на јули оваа година, Костадинка Соколовска стана мајка првпат и тоа на 51 годишна возраст.

Таа одвај чекаше да замине дома со малиот Давид, а за медиумите изјави дека е најсреќната мајка на светот.

ADVERTISEMENT

„Барем денес, кога технологијата е развиена до највисок степен, никогаш не е доцна за една жена да се реализира како мајка. Јас и Давид сега сме семејство, а јас сум најсреќната мајка на светот“ – изјави 51-годишната Костадинка.

Костадинка и малиот Давид

Пред неа, скопјанката Маја Мицевска беше единствената жена во Македонија која за првпат стана мајка на  51 – годишна  возраст.  Таа неколку недели претходно на овој свет ја донесе убавата Лина, а во интервју за Ревита отворено зборуваше за тоа дека отсекогаш сакала да има свои деца. Таа со нејзиниот сопруг се сретнала кога имала 47 години, кога најголема желба и било да роди дете. Но по неколку години откако нема да можат да добијат дете, ќе побараат помош од докторите, а по некое време ќе остане во блажена состојба. Таа и нејзиниот сопруг денес се среќни родители.

Извор: Ревита, Република
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...