17.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаАвстралијаМакедониците низ светотИзнајмиле апартман и краделе на плажа, македонски државјани уапсени во Будва

Изнајмиле апартман и краделе на плажа, македонски државјани уапсени во Будва

Црногорската полиција ги уапси македонските државјани Шаип Р. (58) и Тони Т. (52), кои што се сомничат дека изминатите две недели извршиле шест кражби на будванските плажи.

 

Тие, како што пишува црногорскиот портал „Вијести“ биле откриени откако на туристите на познатата „Словенска плажа“ им rи краделе торбите кои ги оставале под чадорите додека се бањале во море.

Нив ги забележал иннспектор во цивил, кој по службена должност бил на плажата.

„Будванската полиција, за да ги спречи кражбите, назначи одреден број инспектори што секојдневно се во цивил и ја контролираат плажата. Токму во таков случај се уапсени државјаните на Македонија. Ги следеле до автомобилот што го паркирале недалеку од плажата, каде им се ставени лисици на рацете и приведени“, велат од тамошната полиција.

Mакедонските државјани во Будва стигнале пред петнаесетина дена и изнајмиле апартман на море.

„Со автомобилот секој ден доаѓале на плажа, обично ги бирале најпосетените. Користејќи го метежот, незабележано краделе. За жал и мало невнимание на туристите било доволно да останат без своите предмети. Краделе торби со лични работи, паричници, пари, накит, картички за банка, па дури и гардероба“, објаснуваат инспекторите.

На двајцата крадци им е одреден притвор од 72 часа. Тие ги признале шесте кражби.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...