25.3 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Во скопска зоолошка се гради живеалиштето за фламинга и пингвини

Во скопска зоолошка се гради живеалиштето за фламинга и пингвини

Translate (Eng):[gtranslate]

о ЈУ „Зоолошка градина Скопје“ започна изградбата на живеалиштето за фламинга и пингвини.

Ова живеалиште ќе се гради етапно, а според рокот на изградба се очекува фламингата да пристигнат во октомври, додека пак пингвините на пролет. Финансиите за живеалиштето ги обезбеди Град Скопје.

Зоо Скопје конечно за првпат станува дом на омилените егзотични птици, кои ќе живеат во дом правен по светски стандарди.

РЕКЛАМА

- Реклами -