11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаРУСКИ ХОР СО МАЕСТРАЛНА ИЗВЕДБА НА „МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ“

РУСКИ ХОР СО МАЕСТРАЛНА ИЗВЕДБА НА „МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ“

Руски хор во кој повеќето членови се девојки исполнува една од најубавите традиционални Македонски песни која потекнува од 1960-тите години.

„Македонско девојче“ речиси и да нема човек што не ја слушнал, и тоа во многу изведби. Но, оваа дефинитивно е една од најдобрите.

Да се пее без пропратна музика, само по слух, ноти и искуство е можеби најтешкиот начин, но тоа за овие девојки изгледа како секојдневие.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...